نکات مهم و کاربردی در انتخاب و خرید لوستر مدرن برای منزل

از سیر تا پیاز خرید یک لوستر مدرن

مقاله امروز ما در مورد لوستر مدرن و نکاتی ضروری در مورد آن است که قبل از خرید باید آن را بدانید.

یکی از مهم‌ترین مراحل در طراحی دکوراسیون داخلی، نورپردازی مناسب محیط منزل است. خانه شما هر چقدر هم که پر از وسایل شیک و گران‌قیمت باشد، اگر نورپردازی مناسبی نداشته باشد یک چیزی کم دارد!

نور مناسب محیط باعث می‌شود تا اشیا از نظر حجم و رنگ به بهترین و زیباترین شکل جلوه کنند. علاوه‌بر این نور در روحیه انسان‌ها هم تاثیر دارد و به آن‌ها انرژی و حرکت می‌بخشد.

فضای بدون نور، بی‌روح است و حتی با گرانترین مبلمان هم چیزی جبران نمی‌شود. لوستر مدرن یکی از بهترین انتخاب‌ها برای نورپردازی مناسب و روحیه‌بخش محیط، به خصوص در خانه‌های امروزی است.

لوستر مدرن، هم یک مورد کاربردی به حساب می‌آید و هم تزیینی، و برای یک انتخاب بهینه باید یک سری مسائل را حتماً در نظر گرفت.

به دلیل این اهمیت، لازم دانستیم که یک راهنمای جامع از مراحل انتخاب و خرید لوستر مدرن برایتان آماده کنیم تا با یک نورپردازی کامل، زیبایی خانه‌تان را دو‌ چندان کنید.

 

لوستر مدرن از کجا پیدایش شد؟

در سال‌های دور و قدیم لوسترها فقط مخصوص کاخ ها و بناهای پر اهمیت بودند. فیلم‌های تاریخی حوالی قرن 17 را به یاد بیاورید، احتمالا در کنار آن مهمانی‌ها و لباس‌های کلاسیک و میزهای پر از غذا، چشمتان به لوسترهای بزرگ و سنگینِ آویزان از سقف می‌افتد که با تعداد زیادی شمع نورپردازی شده بودند.

سال‌های سال گذشت و لوسترها کم‌کم به فضاهای مسکونی راه پیدا کردند، اگر به همین 30-20 سال پیش برگردیم شاید خاطرتان باشد که فقط در خانه‌های لوکس وجود داشت.

کم‌کم‌ مدل های دکوراسیون عوض شد و همه چیز، رو به سادگی و مدرنیته رفت و لوستر هم در این گذر زمان دچار تغییر زیادی شد. لوسترها عملکردی‌تر شدند؛ یعنی شکل‌های مدرن و ساده‌تری به خود گرفتند.

چطور یک لوستر مدرن انتخاب کنیم؟

با اینکه از نظر اصولی یک لوستر مدرن بر دو اصل سادگی و عملکرد استوار است، اما امروزه تنوع این سبک بسیار بالاست، یعنی تصور نکنید برای خانه‌های کلاسیک و یا سبک خاصی که در فکرتان هست استفاده ندارد و فقط از یک حباب ساده تشکیل شده، اتفاقاً لوسترهای لوکس خیره کننده‌ای که در بعضی از مراکز خرید نمونه‌اش را دیده‌اید جزء لوستر مدرن طبقه‌بندی می‌شوند.

آیتم‌هایی که در خرید لوستر مدرن باید مورد توجه قرار بگیرد به شرح زیر است:

 • هدف از خرید لوستر
 • فضای قرارگیری
 • سبک
 • ابعاد
 • رنگ و جنس
 • نور استاندارد

با توجه به این عوامل می‌توانید یک انتخاب فوق العاده داشته باشید که هم پاسخگوی نورپردازی خانه‌تان باشد و هم زیبایی‌اش چشم‌ها را خیره کند!

هدف از خرید لوستر مدرن

شاید بگویید مگر خرید لوستر هدف‌گذاری می خواهد! بله نیاز است! به دلیل تنوع بالای لوسترهای داخل بازار، برای اینکه از میان این همه گزینه، دسته بندی مناسب انجام بدهیم و موردهای بی ربط را حذف کنیم، هدف‌گذاری کمک زیادی می‌کند. (حتما هنگام خرید، تجربه کردید که هر چه تعداد لوستر ها بالاتر باشد انتخاب سخت‌ تر می‌شود).

ما چند تا گزینه پیش رو داریم:

 • لوستر را بیشتر به هدف زیبایی و به عنوان وسیله ای تزئینی می‌خواهیم.
 • نور خانه کافی نیست و به یک لوستر مدرن که حتما نورپردازی بالا داشته باشد نیاز داریم.
 • هم مقداری نور نیاز داریم و هم برای تکمیل دکوراسیون خانه یک عنصر سقفی هماهنگ می‌خواهیم.

پس در مرحله اول باید بدانیم از یک لوستر بیشتر زیبایی می‌خواهیم و یا، تعداد لامپ‌ و نور زیاد، و یا باید هر دو را به صورت نسبی داشته باشد.

لوستر برای منزل

فضای قرارگیری لوستر

شما باید مشخص کنید که لوستر را برای چه فضایی می‌خواهید. دسته‌بندی فضا در مرحله اول به صورت کلی انجام می‌شود. لوستر مدرن را برای فضای اداری می‌خواهید؟ یا مسکونی؟

از آن‌ جایی که لوستر علاوه بر زیبایی، جنبه کاربردی هم دارد، نمی توان فقط با در نظر گرفتن سلیقه به یک انتخاب مناسب دست پیدا کرد.

اگر فضای مسکونی مدنظر شماست آن را جزئی تر کنید. چون همان طور که در ادامه توضیح خواهیم داد، یک لوستر مناسب برای اتاق خواب با پذیرایی و آشپزخانه متفاوت است.

پذیرایی

لوستر معمولا برای فضای پذیرایی خریداری می شود، توصیه ما برای این فضا استفاده از لوسترهای تقریبا بزرگ است، چون پذیرایی هم مساحت بیشتری نسبت به بقیه جاهای خانه دارد و هم برای میزبانی از مهمان نور کافی لازم است. در بین مدل‌ها، به لوسترهای مدرن چند شاخه و با تعداد لامپ کافی توجه کنید. در صورت داشتن فضای کافی استفاده از دو لوسترِ ست، جلوه زیباتری به پذیرایی منزل شما می‌دهد، ولی به شرط آنکه با سایر اجزای محبط از جمله مبل و پرده نیز هماهنگ باشد.

اتاق خواب

اتاق فضایی برای استراحت و آرامش گرفتن است، به همین دلیل به نورافشانی و درخشش زیادی نیاز ندارد، و یک نور ملایم و غیر‌مستقیم

کافی است. برای اتاق از لوستر مدرن در طرح‌های ساده و کوچک، با یک و نهایتا دو لامپ استفاده کنید. همچنین بهتر است جهت نور لوستر رو به بالا بتابد و روشنایی را به طور ملایم در فضا پخش کند.

آشپزخانه

فضایی که نگهداری مواد غذایی، آماده‌سازی و پخت غذا در آن صورت می‌گیرد، بنابراین برای آشپزخانه برخلاف اتاق خواب به نور مستقیم نیاز است، تا با دقت آماده‌سازی غذا و آشپزی را انجام دهید.

شما می‌توانید از یک لوستر با لامپ‌های کافی در مرکز آشپزخانه استفاده کنید؛ اما استفاده از لوستر‌های آویز برای این فضا بیشتر توصیه می‌شود. چون هم ظاهر بسیار زیبا به آشپزخانه می‌دهد، و هم برای ایجاد نور و تمرکز درقسمت آماده‌سازی غذا و بالای میز غذاخوری انتخاب بسیار مناسبی هستند.

به جای سه لوستر آویز کوچک، می‌توانید از یک لوستر خطی هم استفاده کنید. اگر کابینت‌های آشپزخانه‌تان چوبی هستند استفاده از مدل لوستر چوبی به رنگ کابینت های منزل هم ترکیب زیبایی ایجاد می‌کند.

لوستر

راه پله‌ها

لوسترهای بلند و ریسه ای برای این فضا مناسب است، لوستر مدرن با اینکه واقعا طرح های خیره کننده‌ای دارد اما استفاده از آن در هر فضایی مناسب نیست.

لوستر ریسه‌ای به ارتفاع سقف کافی نیاز دارد و عملاً استفاده از آن فقط در راه‌پله‌ها، سقف‌های دوبلکس و گوشه‌های مرتفع ممکن است.

سایر فضاهای خانه

به جز فضاهایی که توضیح دادیم، برای بقیه قسمت‌های خانه می توان از نورپردازی مکمل استفاده کرد. برای مثال استفاده از لوستر دیواری، بالای یک اثر هنری یا یک تزئینی جلوه فوق‌العاده‌ای ایجاد می‌کند.

یعنی علاوه بر ایجاد تاکید روی سبک مورد نظرتان جلوه ای جذاب با لوسترها و سایر اجزای خانه به وجود می‌آید.

تناسب سبک لوستر با دکوراسیون خانه

طرح ها و سبک های لوستر بسیار متنوع هستند و در این بحث نیازی به بررسی همه‌ی آنها نیست. برای همین بیشتر به سبک‌های کلاسیک، ایرانی و مدرن می‌پردازیم که اکثر خانه‌های ایرانی به این شیوه چیده شده‌اند.

استفاده از لوستر در دکوراسیون کلاسیک

همان طور که می دانید خانه‌های کلاسیک خانه هایی هستند که مبل‌ها در آن اغلب دارای کنده‌کاری، نقوش و … هستند، در این سبک همه چیز تقارن دارد و براساس نظم است، روی دیوارها و سقف احتمالا گچ بری‌هایی دیده شود و مجلل است.

توصیه ما برای نورپردازی در همچین دکوراسیونی این است که سراغ لوسترهای مدرن با نمونه‌های مجلل‌تر و متقارن بروید.

فرم‌های خیلی جدید و خلاقانه در سبک کلاسیک توصیه نمی‌شود و لازم است که اساس را بر همان نظم و تقارن قرار دهید. مدل‌های کریستالی، طلایی و نقره‌ای و شاخه‌ای از گزینه‌های مناسب برای این سبک هستند.

استفاده از لوستر در دکوراسیون ایرانی

این روزها دکوراسیون ایرانی از آن شکل سنتی خود فاصله گرفته است و بیشتر به سمت مدرن شدن رفته است.

اما همچنان در آن از رنگ‌های قرمز و فیروزه‌ای، فرش‌های اصیل، تابلوهای طلاکاری و نقره‌کاری استفاده می‌شود.

در این سبک هم بهتر است لوستری انتخاب کنید که چندان کوچک نباشد و مانند هنر ایرانی از جزئیات چیزی کم نذاشته باشد، به این منظور حتما از مدل‌های لوکس با اندازه متوسط و جزئیات هنری دیدن کنید.

استفاده از لوستر در دکوراسیون مدرن

همان طور که قبلا هم گفتیم، سبک خانه‌ها کم‌کم به سمت سادگی و عملکردی شدن پیش می رود. وسایلی که اضافی و فقط تزئینی بود حذف شد و دکوراسیون مدرن به سرعت جای خود را در خانه‌ها باز کرد.

در دکوراسیون مدرن به دور از تجملات و تزئینات همه چیز باید شفاف باشد. البته برای ایجاد تنوع می‌توانید سراغ مدل‌های کمی خلاقانه‌تر هم بروید.

اندازه لوستر چه تاثیری در فضای خانه دارد؟

وقتی دکوراسیون شما زیبا می‌شود که یک انتخاب مناسب داشته باشید (مثلا لوستر سقفی).

به همین دلیل متراژ و فضایی که دارید را درنظر داشته باشید و به ارتفاع سقف توجه کنید. مثلا اگر خانه شما آپارتمانی است و متراژ و ارتفاع پایینی دارد می‌توانید از مدل لوستر مدرنی که به سقف پیچ می‌شود استفاده کنید (تامین نور این لوستر‌ها از لامپ‌های سوزنی ال‌ای‌دی است). علاوه بر این وقتی فضا کوچک باشد، به همان نسبت برای نورپردازی به لامپ‌ها و شاخه‌های کمتری نیاز است.

جنس لوستر مدرن

لوسترها در انواع جنس (کریستال و شیشه و فلز و چوب و…) تولید می‌شوند. هنگام خرید هماهنگی سایر اجزای خانه با لوستر مدرن خود را در نظر داشته باشید.

 

توجه به رنگ‌ها در لوستر

رنگ و مدل لوستر باید هماهنگ با سایر وسایل خانه در نظر گرفته شود. توجه کنید لوستر انتخابی‌ شما جدید، و زیبا باشد و در عین حال با چند مدل دکوراسیون هم خوانی داشته باشد تا اگر پرده و مبلمان منزلتان را عوض کردید، مجبور به تعویض لوسترتان نشوید.

نور و استاندارد لوستر

توصیه می‌کنیم لوستری انتخاب کنید که حباب‌های آن استاندارد باشد و در صورت آسیب دیدن بتوان جایگزین مناسبی برای آن تهیه کرد، یعنی نه خیلی کوچک نه خیلی بزرگ باشد.

برای رنگ نور لوستر از لامپ‌های مهتابی و آفتابی در کنار هم استفاده کنید تا باعث اذیت شدن چشمتان نشود. همچنین می‌توانید از کلیدهای تنظیم کننده‌ی نور برای لوستر مدرن استفاده کنید تا هم براساس نیاز قابل تنظیم باشد و هم در مصرف برق صرفه‌جویی شود.

سادگی و استاندارد بودن لوستر

هنگام انتخاب لوستر حتما دقت کنید تا جای ممکن حباب های ساده‌ای داشته باشد. درواقع حباب‌های لوستر باید جوری باشد که اگر یکی از آنها شکست، نمونه مشابه آن قابل تهیه از بازار باشد و به خاطر آن مجبور به تعویض کل لوستر نشوید.

یک دلیل دیگر برای سادگی حباب‌ها هم اینکه نظافت و گردگیری آن ها راحت و بدون دغدغه باشد، خلاصه اینکه لوستر خوب لوستری است که هم تک و خاص بوده و هم اندازه و شکل حباب‌هایش استاندارد و به روز باشد.

سقف‌های گچبری برای لوستر

اگر سقف پذیرایی منزل شما گچبری شده و تزییناتی دارد، یک لوستر ساده و بدون شلوغی مناسب منزل شماست، چون استفاده از یک لوستر خیلی پرکار در کنار تزیینات سقف باعث شلوغی بیشتر اتاق می‌شود و شلوغی زیاد هم مساوی است با خستگی چشم و بالطبع خسته‌کننده شدن منزل.

لوستر

تعداد لوستر

اگر فضای پذیرایی‌تان کوچک و جمع‌وجور است باید لوسترتان را طوری انتخاب کنید که اندازه و میزان نور آن برای کل فضای‌تان کافی باشد اما اگر فضای پذیرایی‌تان بزرگ و جادار است، کمک گرفتن از چند لوستر کوچک به جای یک لوستر بزرگ فوق‌العاده زیباست.

تنظیم نور و روشنایی لوستر

روشنایی و نور کم یا زیاد هردو به یک اندازه در فضای منزل اشتباه و ناراحت‌کننده است. پیشنهاد می‌کنیم از کلیدهای تنظیم‌کننده نور برای لوسترتان استفاده کنید. با این کار هم به دلخواه می‌توانید نور فضای‌تان را زیاد و کم کنید و هم در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

برای دیدن ایده های مرتبط و جذاب دکوراسیونی و دیدن می توانید مجله منزل را تهیه کرده و از دیدن و خواندن درباره ی چنین دکوراسیون داخلی های زیبا و دوست داشتنی لذت ببرید.

و گام آخر؛ یک خرید باشکوه!

مطمئن هستیم که الان دیگر می‌توانید یک انتخاب باشکوه داشته باشید. اما نکته آخر را فراموش نکنید:

تمام مواردی که گفتیم، با خرید یک جنس با کیفیت تکمیل می‌شود.

آخرین گام، پیدا کردن فروشگاه لوستر با:

 • تنوع بالا
 • کیفیت درجه یک
 • اطلاعات دقیق
 • قیمت مناسب
 • تضمین اصالت کالا

 

 

برگشت به بالا